مادر بودن و انعطاف‌پذیری

از ویژگی‌هایی که یک مادر به مرور پیدا می‌کند، انعطاف‌پذیری است. هر چقدر انعطاف‌پذیرتر باشی سختی‌های مادر بودن را بیشتر تاب می‌آوری و می‌توانی گاهی آن طرف همه‌ی مسئولیت‌ها و دغدغه‌ها بایستی، نفسی تازه کنی و لبخندی بزنی.

امسال در طول سال تحصیلی بعضی روزهای هفته چنان برنامه‌ی ما سنگین بود که فقط می‌خواستم بگذرد! تمام شود و برود پی کارش! هنوز هم باورم نمی‌شود چنین حس وحشتناکی داشته‌ام و وقتی به آن روزها برمی‌گردم فکر می‌کنم حق داشتم و نباید بابت آن حس خودم را سرزنش کنم یا شرمنده باشم. چند ماه اینگونه گذشت، اول هفته را به شوق روزهای آخر هفته که برنامه سبک‌تر بود و تعطیلات پایان هفته می‌گذراندیم. تلاش برای تغییر برنامه هم بی‌فایده بود تا اینکه ترم بعد بین کلاس‌ها فاصله افتاد و نفس راحتی کشیدیم.

این روزها که بچه‌های کوچک‌تر تعطیل شده‌اند و بزرگ‌ترها در حال امتحان دادن هستند، بعضی کلاس‌های تابستانی شروع شده و بعضی نه، بعضی ساعت‌ کلاس‌ها تغییر کرده و بعضی نه… گویی روی پل چوبی معلقی هستی در تندباد. وضعیت ناپایداری که باید بگذرانی‌ آن را.

باید بتوانی هم برنامه‌های خودت را مدیریت کنی، هم هوای برنامه‌های کودکت را داشته باشی، هم مراقب حال و احوالش باشی، هم سرگرمش کنی، هم …

گاهی که به خودت می‌آیی می‌بینی چقدر وقت هدر می‌دهی! برنامه‌ی خاصی نداری، کار خاصی انجام نداده‌ای، در عین حال که بیکار هم نبوده‌ای!

می‌دانی هنوز عادت نکردی به برنامه خرداد ماه و باز هم می‌دانی تا به این شرایط عادت کنی خرداد تمام شده و تابستان و برنامه‌های دیگر شروع . باید یاد بگیری خودت را در کمترین زمان آبدیت کنی، باید یاد بگیری کمالگرایی را کنار بگذاری و از وقفه‌های کوچک مابین کارها و رفت و آمد‌های مابین کلاس‌های کودکت استفاده کنی. باید چند ساعت خلوت اول صبح یا آخر شب به تور بزنی و…

خلاصه اینکه برای ما خانواده‌هایی که کودکانمان فقط پنج ماه از کلاس اول را مدرسه رفتند سال ٩٩ و تا امسال به خاطر کرونا آموزش بصورت آنلاین برگزار شد، امسال هم با توجه به آلودگی‌‌های هوا، مشکلات گرمایشی و حمله‌های شیمیایی رسما مدت کوتاهی مدرسه رفتند، گویی این نحوه‌ی فرزندپروری عادت شده است. و کدام پدر یا مادر است که نگوید بارها کم آورده، بین والد بودن، معلم بودن، هم‌بازی بودن، همکلاس بودن سرگردان نشده، و برای لحظه‌ای هم شده نخواسته جا بزند.

می‌بینی حتی اگر هم نخواهی، شرایط تو را انعطاف‌پذیر می‌کند؟

 

عکاس ناشناس

 

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط
آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *