رابطه‌ی ابهام و در لحظه بودن

همیشه یکی از سخت‌ترین مسائل برایم پذیرش ابهام بوده و هست.

به صورت وحشتناکی بی‌قرار و دیوانه‌ام می‌کند. مواجه با آن حجمِ تعلیق و انتظار نشسته در دل ابهام، از سخت‌ترین مواجه‌هاست برایم.

فروردین امسال اما، من ابهامِ نهفته در دل مسئله‌ای را پذیرفتم بالاخره. سخت بود خیلی ولی نهایتا آرامم کرد.

گاهی باید بپذیری
از خیلی چیزهایی که برایت مهم هستند سر در نمی‌آوری. می‌توانی حدس‌هایی بزنی اما هیچ وقت کامل نفهمی‌شان. لابه‌لای پیچیدگی‌هایشان گم می‌شوی، انگار در هزارتویی تاریک و طولانی گرفتار شده‌ای که گویی هیچ راه خروجی به بیرون ندارد و هر بار که فکر می‌کنی راه را پیدا کرده‌ای، کور سوی نوری را دیده‌ای جلوتر که می‌روی شب‌پره‌ای می‌بینی که پر می‌کشد و می‌رود.

انگار نمی‌توانی واقعیت را از خیال تشخیص بدهی، خیرخواهی را از بدخواهی، خوب را از بد، عشق را از تنفر، درد را از درمان!

آنقدر پیچیده و با لایه‌های مختلف هستند که انگار انتهایی برایشان نمی‌توان تصور کرد. و هر لایه حسی را در تو بر می‌انگیزد متفاوت از لایه‌ی دیگر.

لایه‌ای درگیر خشم هستی، لایه‌ای عشق، لایه‌ای تنفر، لایه‌ای دلسوزی، لایه‌ای پذیرش، لایه‌ای درد، لایه‌ای بی‌حسی، شاید نوعی بی‌تفاوتی آنچه روزی برایت مهم بوده، لایه‌ای…

قدم زدن در مسیر مه‌گرفته همیشه ترسناک است، وقتی فقط یک قدم جلوتر از پاهایت را می‌بینی، اما یک امتیاز بزرگ دارد که تو می‌توانی در لحظه زندگی کنی.

گویی محدود شدن دامنه‌ی ادارک جسمی و ذهنی‌ات، گستره‌ی زمانی‌ای که در آن محصوری را محدود می‌کند.

محدودیت مکانی که به محدودیت زمانی می‌کشاندت.

و محدودیت زمانی یعنی نه درگیر گذشته‌ای مبهم باشی و نه درگیر آینده‌ای مبهم‌تر. در زمان حال زندگی کنی و لحظه‌ی حال واقعی‌ترین، خالص‌ترین، ناب‌ترین و مفیدترین و به‌روزترین تو را به تو عرضه می‌کند.

پس گاهی که درگیر ابهام می‌شویم دست به ابهام‌زدایی عجولانه نزنیم. درست است که می‌توانیم بدون در نظر گرفتن ابعاد منفی، جنبه‌های مثبت ماجرا را پررنگ کنیم، درست است که با این ترفند انرژی می‌گیریم اما خودمان را گول زده‌ایم، کلاهی شرعی روی سر خودمان گذاشته‌ایم.

چرا که نمی‌توان با بُلد کردن بخش دلخواهی از آنچه که می‌بینیم، مواجه‌ای درست با آن ماجرا داشته باشیم.

 

تصویر:

اثری هنری از میرزا حمید

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط
آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *